Mój kot pije za mało!

Wiemy już, ile kot powinien pić.

Co jednak, jeśli Wasz kot pije mniej? Albo powinien więcej, na przykład z uwagi na problemy z układem moczowym? Co możemy zrobić?

Świeża woda. Koty to indywidualiści i esteci. Nic bardziej niż czysta świeża woda w umytej miseczce nie zachęca do ugaszenia pragnienia. Pamiętajcie, żeby wymieniać wodę i myć miski co najmniej raz dziennie.

Kilka osobnych misek. Koty są niezależne i lubią mieć wybór. Może Mruczek woli ciepłą, nagrzaną słońcem wodę z czerwonej miski stojącej na południowym parapecie? A z kolei Kicia lubi pić z szerokiego szklanego spodeczka, w którym interesująco załamuje się światło? Na pewno wszyscy nienawidzą wody, która stoi w miskach dwojakach obok karmy. Koty to paranoicy – jako małe drapieżniki wiedzą, że nie są do końca bezpieczne, bo łatwo na ich terytorium może wprowadzić się większy drapieżnik lub padlinożerca (np. lis), który je pokona. I tak, wiemy że w bloku to mało prawdopodobne, ale Wasz kot nie jest tego taki pewien. Woda która stoi obok jedzenia, łatwo może się zabrudzić a gnijące resztki (tak, wiemy że je sprzątniecie, ale znowu – Wasz kot nie jest o tym przekonany) przyciągną zapachem inne zwierzęta. Stąd zresztą kocie zachowania typu zakopywanie w kuwecie lub zakopywanie niezjedzonych resztek. Widzieliście jak kot szura łapką dookoła miski po kolacji? No właśnie. Usiłuje zapewnić Wam bezpieczeństwo od drapieżników. Doceńcie to – pozbądźcie się podwójnej miski i postawcie drugą z wodą daleko od jedzenia.

Mokra karma. To chyba najprostszy sposób sprawienia, żeby Wasz podopieczny dostał odpowiednią ilość wody. Mokra karma zawiera jej około 70-80% w porównaniu do 5-10% w karmie suchej. Dodatkowo możecie dolewać po kilka łyżeczek ciepłej wody do każdego posiłku.

Zabawki. Koty są ciekawskie i lubią się bawić. Wiele kotów uwielbia fontanny, cieknący kran, baseniki z zabawkami lub ekstrawaganckie podanie np. kostek lodu na dużej tacy, po której będą się ślizgać. Spróbujcie!

Wody smakowe. My pijemy kawę, herbatę, soki, wodę z cytryną lub ogórkiem, zupy, smoothie, słodkie napoje gazowane… Robimy to dla przyjemności i smaku, bo tak naprawdę wystarczyłoby pić wodę. Niektóre koty niechętnie piją wodę, ale uwielbiają mleko. Inne mogą lubić wodę z dodatkiem sosu z tuńczyka lub rosołu. Dużo kotów lubi nawet ukraść łyka herbaty ziołowej. Możecie też mrozić kawałeczki mięsa lub ryby w kostkach lodu.

Macie inne sposoby? Piszcie!