Ile wody potrzebuje kot?

Zdrowy kot potrzebuje co najmniej 30 ml wody na każdy kilogram swojej masy ciała, żeby przeżyć. W zależności od rodzaju spożywanego pokarmu, aktywności i temperatury otoczenia ta wartość może wzrosnąć i przyjmuje się, że wartością prawidłową jest raczej około 50 ml na kilogram wagi. Czyli kot ważący 4 kg powinien wypić od 120 do 200 ml wody każdego dnia. Woda zawarta w mięsie, mokrej karmie i smakołykach typu mleko też się liczy.

Kiedy powinniście się zaniepokoić?

Jeśli Wasz kot ewidentnie nie chce jeść, kilka razy zwymiotował lub ma wodnistą biegunkę to powinien być to powód do niepokoju i co najmniej uważnego kontrolowania sytuacji. Gdyby objawy nie ustąpiły przez 24 godziny to radzimy zabrać kota do lekarza, gdyż kotu grozi odwodnienie. Spowodowane tym, że kot nie dość, że nie wypił potrzebnej mu ilości wody, to jeszcze ją dodatkowo stracił (jeśli wymiotuje lub ma biegunkę). Taki stan oznacza dla kota bardzo złe samopoczucie i duży dyskomfort.

Paradoksalnie, jeśli Wasz kot dużo pije, też może się odwodnić, bo większość takich sytuacji jest wynikiem uszkodzenia nerek. Chore nerki nie potrafią skutecznie zatrzymać wody i mimo, że kot stara się ją uzupełnić pijąc więcej, to nie jest w stanie wyrównać braku elektrolitów. Jeśli macie wrażenie, że często widzicie Waszego kota przy misce z wodą i musicie częściej uzupełniać wodę w poidełkach to spróbujcie policzyć, ile kot wypija. Ilości zbliżające się do 100 ml na kilogram masy ciała (czyli 350-400 ml na dobę dla kota ważącego 4 kg) oznaczają, że wskazana jest wizyta u lekarza.